دلایل یخ زدن کولر گازی چیست؟

09904285001 - 09904285002 واحد فروش
علت یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و گرما | به همراه راه حل

کولر گازی از تجهیزات مهم و کاربردی در تمامی فواصل برای محل زندگی و کار شما به منظور تولید هوایی متعادل و یکنواخت، تصفیه شده برای حفظ سلامتی بدن شما، محسوب می شود. این اسپلیت بی نظیر در طول سال نیاز به نگهداری درست و مراقبت های لازم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جلوگیری از برفک زدن کولر گازی با ما همراه باشید.

زیکو کالا
زیکو کالا

علت یخ زدگی کولر گازی

امروزه اسپلیت به دلیل دارا بودن سبکی ساده و مدرن جایگزین کولرهای آبی در بسیاری مکان های عمومی و حتی در منازل شده است. از کاربرد های کولر گازی می توان در فروشگاه، مراکز تجاری، بیمارستان، هتل، سالن آرایشگاه، سالن ورزشی، مطب و کلینیک و..... اشاره کرد که دارای مدل، قدرت موتور، ابعاد متنوع می باشد که توسط برند های محبوب مانند ال جی، سامسونگ، اسنوا، گری و ..... با بالاترین کیفیت به قیمت مناسب تولید و توسط فروشگاه زیکوکالا عرضه می شود.

تفاوت اسپلیت با کولر گازی

راهکار یخ زدایی کولر گازی

اسپلیت همان کولر گازی است که از سیستمی مشابه به کولرهای گازی برای خنک کردن استفاده می کند و تفاوتی در نحوه عملیات آنها به شکل جدی دیده نمی شود. با توجه به مزایا و معایب کولر گازی نیاز است محصول کاملا اصول و طبق دفترچه ای که همراه با آن به عرضه می رسد، مراقبت های لازم برای جلوگیری از ضرر و زیان صورت بگیرد.

علت یخ زدن کولر گازی دیواری و ایستاده

علت یخ زدن کولر گازی

 • عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور کولر گازی

در دستگاه‌های اسپلیت، کولر گازی به گونه ای طراحی شده است که با گرفتن گرمای خانه باعث پایین آمدن دما شود. اگر سیستم تهویه مطبوع شما به طور صحیح جریان هوا را از روی  اواپراتور عبور ندهد، این تبادل گرما اتفاق نمی‌افتد و گاز فریون نمی‌تواند به خوبی گرما را از خانه خارج کند و با گذشت زمان، دمای آن کاهش می‌یابد و کولر گازی یخ می‌زند.

 • خرابی برخی قطعات دستگاه

در بعضی مواقع خرابی قطعات دستگاه مانند برد فرمان، سنسور بیرونی، شیر برقی و… می‌تواند در عملکرد کولر گازی اختلال ایجاد کند و همین علت یخ زدن کولر گازی خواهد بود. در این مواقع حتما از یک تکنسین حرفه ای تعمیر کولر گازی مجموعه ما، جهت برطرف کردن مشکل دستگاه کمک بگیرید.

 • اتومات نکردن موتور کولر گازی

این احتمال وجود دارد که به دلیل وجود ایراد در برد الکتریکی و عدم ارسال دستور اتومات کردن یا رخ دادن ایراد در سنسور دمایی، نیم سوز شدن کمپرسور و اتصالی شدن کنتاکتور، موتور یکسره کار کند، ممکن است اواپراتور پنل داخلی دچار یخ زدگی شود.

 • عدم وجود گاز کافی، علت یخ زدن کولر گازی

اگر کولر گازی شما به هر دلیلی مانند نشتی گاز فریون یا جا به جایی کولر گازی، دچار کمبود گاز شود، سیکل سرمایش با مشکل مواجه شده و باعث یخ زدن پنل داخلی یا لوله کوچک (لوله رفت) کولر گازی و همچنین مشکلاتی مانند آب دادن کولر گازی خواهد شد.

 • گرفتگی در لوله های کولر گازی یا قطعات داخلی کولر گازی

گرفتگی لوله مویی، شیر برقی  و وجود انسداد در لوله رفت و برگشت با مسدود کردن مسیر راه گاز مبرد باعث یخ زدن لوله کولر گازی می‌شود.

 • کثیف شدن فیلتر کولر گازی

وظیفه فیلتر هوا تمیز کردن هوای وارد شده به خانه است. فیلتر، گرد و غبار و آلودگی‌ها را از هوا می‌گیرد و به خود جذب می‌کند. کثیف شدن بیش از اندازه فیلتر می‌‌تواند جریان هوا را محدود کند و سبب یخ زدن کولر گازی شود. توصیه می‌شود فیلتر کولر گازی به طور ماهانه بررسی و در صورتی که لازم بود تعویض شود.

دلایل یخ زدگی کولر گازی از فیلتر هوا

فیلتر کولر گازی

فیلتر هوا هوای وارد شده به خانه شما را تمیز می کند. فیلتر کثیفی، گرده، گرد و غبار و سایر کثیفی ها را جذب می کند. این می تواند جریان هوا را محدود کند و می تواند علت یخ زدن کولر گازی شود. به طور معمول، توصیه می کنیم فیلتر خود را ماهانه بررسی کنید. در صورت نیاز آن را تغییر دهید. برای اکثر مردم، انجام این کار به مدت یک تا سه ماه یکبار انجام می گیرد.

عوامل موثر در آلودگی و کثیفی فیلتر

 1. نوع فیلتری که دارید
 2. اگر حیوانات خانگی دارید
 3. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که گرد و خاک زیاد است
 4. این که آیا یک فرد سیگاری در خانه زندگی می کند

آیا کمبود گاز می تواند از دلایل یخ زدگی کولر گازی باشد؟

بله. اگر کولر گازی به هر دلیلی مانند نشتی گاز فریون یا جا به جایی کولر گازی، دچار کمبود گاز شود، سیکل سرمایش با مشکل مواجه شده و باعث یخ زدن پنل داخلی یا لوله کوچک (لوله رفت) کولر گازی می‌شود.

راهکار های جلوگیری از یخ زدگی و برفک زدن کولر گازی ( اسپلیت )

آموزش تمیز کردن اسپلیت

 • تعویض فیلتر هوای کولر گازی طبق یک زمان بندی مشخص
 • بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور کولر گازی
 • بررسی جریان هوای داخل کولر گازی و مطمئن شدن از بسته نبودن جریان هوا
 • بررسی فن بلوور و در صورت نیاز تعویض کردن آن
 • استفاده از حالت فن کولر گازی در زمانی که هوای بیرون منزل سرد است.

آموزش مرحله به مرحله برای از بین بردن یخ و برفک اسپلیت

دلایل یخ زدگی کولر گازی

 1. تا زمانی که اواپراتور یخ زده است از کولرگازی استفاده نکنید. راه اندازی دستگاه در زمان یخ زدن کولر گازی با سیم پیچ های منجمد در اواپراتو و کندانسور، کمپرسور دستگاه را تحت فشار قرار می دهد. پس فیوز مربوطه به اسپیلت را قطع کنید. این کار باعث می‌شود که سیستم حتی بیشتر یخ نزند و شروع به آب شدن یخ کند. کمپرسور گرانترین قطعه در اسپیلت شماست. این فشار می‌تواند به این بخش فوق‌العاده ارزشمند آسیب برساند و شما را برای یک تماس پرهزینه تعمیر تهویه مطبوع آماده کند. حتی اگر بیرون هوا گرم باشد، ممکن است یک روز کامل طول بکشد تا یخ کاملاً از بین برود. وسوسه نشوید که یخ را با وسایل تیز یا گرمایشی از بین ببرید. این کار به راحتی به قطعات آسیب می زند، به طوری که شما باید چندین قطعه را جایگزین کنید، که می تواند از نظر مالی ریسک بزرگی باشد.
 2. هنگامی که یخ کاملاً ذوب شد، باید اواپراتور را خشک کنید. می‌توانید تنها از حوله‌های کاغذی استفاده کنید. فیوز را وصل کنید و دستگاه را روشن کنید. برای خشک شدن بهتر در حالت فن بدون استفاده از برنامه خاص اسپیلت را روشن کنید. این کار هوا را در اطراف و از طریق سیم پیچ ها به گردش در می آورد تا آنها به سرعت خشک شوند.

در صورت یخ زدگی کولر گازی چه کاری انجام دهیم؟

دستگاه را خاموش کنید اجازه دهید یخ ها آب شود، سپس فیلتر ها را تمیز کنید اگر مشکل حل نشد با نمایندگی تعمیرات کولرگازی تماس بگیرید.

نحوه عیب‌یابی علت یخ زدگی کولر گازی

 1. ابتدا دستگاه را در حالت ترموستات خاموش کنید. سعی نکنید دما را در روی حالت ترموستات بالا ببرید. اطمینان حاصل کنید که سیستم به‌طور کامل خاموش است.
 2.  فیلتر هوای موجود در سیستم تهویه مطبوع را چک کنید تا احتمال اینکه یک فیلتر کثیف جریان هوا را مسدود کرده باشد از بین برود. بنابراین در صورت کثیف بودن فیلتر آن را با یک فیلتر جدید عوض کنید.
 3. کویل اواپراتور را تمیز کنید؛ زیرا گرد و خاک ممکن است موجب ایجاد یخ زدگی در کویل شود و علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت باشد.
 4. در آخرین مرحله از رفع علت یخ زدن کولر گازی، جلوی اتاقک هوا را بررسی کنید، و مطمئن شوید که هیچ مانعی در برابر آن وجود ندارد. چرا که هرگونه روپوش، پرده یا چیزی را که می‌تواند جریان هوا را مسدود کند و دلیل یخ زدن کولر گازی را تشدید کند.

روش درست نگهداری از کولر گازی

کولر گازی را خاموش و روشن نکنید.

بهتر است دمای کولر گازی را روی درجه مناسبی تنظیم کنید تا مرتبا نیاز به خاموش و روشن کردن دستگاه نشود. روشن و خاموش کردن کولر گازی بصورت مکرر سبب بالا رفتن استهلاک قطعات و مصرف زیاد برق خواهد شد.

کولر گازی را تمیز نگه دارید.

تمیز نگه داشتن کولر گازی یکی از روش نگهداری از کولر گازی بشمار می‌رود. بهتر است سالانه دو بار در حین فصل تابستان اقدام به تمیز کردن کولر گازی نمایید. وجود گرد و غبار درون پنل‌های کولر گازی و فیلتر هوای آن باعث می‌شود عملکرد دستگاه با اختلال مواجه شده و مصرف برق نیز افزایش یابد.

از نبود نشتی درون کانل‌های کولر گازی مطمئن شوید.

وجود نشتی درون کانال‌های کولر گازی سبب اتلاف انرژی خواهد شد پس بهتر است بعد از شناسایی کولر گازی و در صورت داشتن کانال آن‌ها را بررسی نموده و در صورت وجود نشتی این مشکل را برطرف نمایید.


 • چه مواردی شامل دلایل یخ زدگی کولر گازی می شود؟

  کثیفی فیلتر و پنل، کمبود گاز، گرفتگی تخلیه، عدم توجه به سرویس مرتب و عدم نصب مناسب از دلایل یخ زدن کولر گازی هستند.

 • آیا راه حلی برای جلوگیری از برفک زدن کولر گازی وجود دارد؟

  بله، شما می توانید قاب پنل را باز کنید و فیلتر ها را بشویید و پس از خشک شدن در سر جای خود قرار دهید. با این عمل در طول سال با یخ زدگی اسپلیت مواجه نمی شوید.

 • علت یخ زدگی کولر گازی در فصل زمستان چیست؟

  علت یخ زدن کولر گازی در فصول سرد شامل خرابی برد فرمان، معیوب شدن فن کندانسور و خرابی شیر برقی دستگاه می باشد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید