دلایل آبریزی کولر گازی چیست؟ رفع مشکل آبریزی آن

09904285001 - 09904285002 واحد فروش
چرا کولر گازی آب میدهد؟

مشکل ریزش و آب دهی کولر گازی از رایج ترین مشکلات در این دستگاه است که دلایل مختلفی می تواند سبب این موضوع شود که برخی از آن ها شامل عدم سرویس و تعمیر کولر گازی، کثیف بودن فیلتر هوا، آشنا نبودن با نحوه نگهداری کولر گازی و غیره می شود که در ادامه به طور ممفصل به تمامی دلایل ریزش آب از کولر گازی و رفع مشکل آن خواهیم پرداخت.

زیکو کالا
زیکو کالا

دلایل ریزش آب از کولر گازی

دلایل ریزش آب از کولر گازی و یا عوامل موثر بر آبریزی کولر گازی چیست سوالات بسیاری از شما متقاضیان است که درهنگام کارکرد دستگاه با آن، مواجه می شوید. به طور کلی کولر گازی یک نوع سیستم تهویه مطبوع برای کمک به گردش هوا در محیط، تامین گرما و سرما، متعادل سازی دما، صرفه جویی در مصرف برق کاربرد دارد. سیستم های کولر گازی به دو دسته ی کولرهای یک تکه، کولرهای دو تکه تقسیم بندی شده اند که وظیفه دارند هوای گرم داخل ساختمان را توسط تبخیر مایع مبرد در اواپراتور کولر تبدیل به هوای مطبوع و خنک کنند.

برزگ ترین مرکز فروش انواع کولر گازی

https://zikokala.com

عملکرد کولر گازی چگونه است؟

کولر گازی یک سیستم خنک کننده است که با استفاده از مکانیسم تبرید کار می کند. در واقع یک گاز مبرد در بین پنل داخلی و خارجی و لوله های اواپراتور در حرکت است تا هوای گرم را دریافت کرده و آن را به هوای خنک تبدیل نماید. پس از این که کولر آغاز به کار می کند، گاز مبرد وارد لوله های اواپراتور شده و در آنجا به مایع تبدیل می گردد. این تغییر فاز باعث می شود تا لوله های اواپراتور شروع به سرد شدن کرده و دمای آنها به صفر درجه سانتیگراد برسد. با توجه به این که دمای اتاق بالاتر از 25 درجه است، کویل های اسپیلت رطوبتی که در محیط وجود دارد را جمع کرده و در نهایت آن را به صورت مایع از کولر خارج می سازند. این آب جمع شده وارد یک لوله درین شده و به بیرون از دستگاه انتقال می یابد.

علت آبریزی کولر گازی چیست؟

علت آبریزی کولر گازی چیست؟

 • بسته شدن خروجی سینی تخلیه یا همان ناودانی کولر 

همانطور که گفتیم، آب حاصل از میعان در ناودانی کولر جمع شده و سپس از طریق لوله درین تخلیه میشود. بسته شدن همین ناودانی می ‌تواند یک علت آب دادن کولر گازی باشد. از جمله دلایل بسته شدن ناودانی، جمع شدن گرد و خاک، لجن و ... می‌باشد. بسته شدن ناودانی یا همان خروجی سینی تخلیه، باعث می‌شود که آب از ناودانی سرریز کرده و به بیرون بریزد.

 • جا گذاری نامناسب لوله درین، دلیل آب دادن کولر گازی

از دیگر دلایل سر ریز شدن آب از کولر گازی که بسیار شایع است، عدم موقعیت مناسب لوله درین (که وظیفه تخلیه آب را دارد) می‌باشد. که موارد زیر باعث این مشکل و به دنبال آن علت آب دادن کولر گازی می‌شوند:

 1. تا خوردن لوله درین : خم شدن یا تا شدن لوله درین، باعث می‌شود که آب به راحتی تخلیه نشود و سرازیر شود.
 2. مسدود شدن لوله درین : مانند سینی تخلیه، لوله درین هم می‌تواند به دلیل گرد و خاک دچار گرفتگی شود.
 3. جمع شدن آب در سطل : اگر آب درون سطل زیاد شود و آن را تخلیه نکنید، شلنگ قادر به خارج کردن آب بیشتری نیست و آب مجدد به کولر برمی‌گردد.
 4. نامناسب بودن شیب شلنگ تخلیه : شلنگ تخلیه باید شیب مناسبی داشته باشد.  مناسب نبودن آن می‌تواند دلیل آب دادن کولر گازی باشد.
 • ریزش آب از پنل کولر گازی به دلیل کمبود گاز

اگر گاز درون کولر کم باشد، فین های اوپراتور یخ زده و در این مواقع بعد از خاموش شدن کولر، یخ ها آب شده و داخل ناودانی میریزد و آب از ناودانی سرازیر خواهد شد. کمبود گاز و عدم توجه به شارژ گاز کولر گازی مشکلاتی مانند آب دادن کمپرسور کولر گازی و افت بازده کاکردی دستگاه را نیز به دنبال دارد. 

 • عایق نبودن لوله ها، علت آب دادن کولر گازی

یکی از رایج ترین و اصلی ترین دلایل آب دادن کولر گازی، عایق نبودن لوله هاست. لوله های کولر گازی به خصوص لوله گاز، دمای پایینی دارد که اگر عایق بندی نشود، مانند لیوان آب عمل کرده و رطوبت محیط را جذب می‌کند و در ادامه با تبدیل رطوبت به آب، آب به وجود آمده، چکه کرده و روی فرش و ... می‌ریزد.

 • کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی

یکی از دلایل اصلی در بروز آب دادن کولر گازی کثیف بودن فیلتر هوا و عدم جریان هوای مناسب در محیط اطراف کمپرسور و کندانسور دستگاه برای هواسازی صحیح است. این مشکل به دنبال کثیفی فیلتر کولر گازی و نرسیدن هوای مناسب به اپراتور و افت دما در کولر گازی بروز می‌دهد.

 • معیوب شدن پمپ تخلیه کولر گازی 

یکی از علت‌های ریختن آب از پنل داخلی کولر دوتیکه، آسیب به سیستم داخلی پمپ تخلیه و بهم خوردن نحوه عملکرد کویل‌ها در وسایل سرمایشی است.  به دلیل تجمع گرد و غبار و آلودگی این پمپ خراب شده و منجر به چکه کردن و آب ریختن کولر گازی می‌شود. در صورتی که پمپ آب دچار شکستگی شود، لازم است که اقدام به تعویض آن کنید.

 • عدم سرویس به موقع، علت اب دادن اسپیلت

علاوه بر این موارد نداشتن توجه به سرویس و نگهداری به موقع از لوازمی مثل کولر گازی و اسپیلت در کنار دیگر تجهیزات خانگی مشکلاتی از این قبیل را به همراه دارد. در هنگام مشاهده ریزش آب از پنل داخلی کولر گازی حتما از افراد متخصص در زمینه تعمیر و نگهداری کولر گازی راهنمایی بخواهید.

 •  شکستگی سینی یا قاب ناودانی

زمانی که شاهد ریزش آب از بخش جلویی کولر گازی به صورت قطره قطره هستید، در واقع علت آب دادن کولر گازی از ترک خوردن و یا شکستن سینی و قاب ناودانی است. از جمله علت های بروز این مشکل، عدم نصب صحیح و بالانس نبودن پنل داخلی اسپلیت است. اگر هنگام روشن بودن کولر گازی، صدای لرزش می‌شنوید، می تواند به دلیل عدم بالانس بودن پنل باشد، که برطرف نکردن آن باعث شکستن سینی و آبریزی کولر گازی می‌شود.

 • دمای سرد، علت ریزش آب از کولر گازی

وقتی دمای هوای بیرون خیلی سرد باشد، به خصوص زمانی که در فصل زمستان، به عنوان وسیله گرمایشی از اسپلیت استفاده می کنید. سیم پیچ کولر گازی در اثر سرمای زیاد یخ می‌زند و  به دلیل روشن شدن، کولر گازی یخ، به صورت قطره قطره از کولر چکه می‌کند.

 •  کثیف شدن کندانسور، علت آب دادن کولر گازی

کندانسور کولر گازی، در فضای بیرون از ساختمان قرار دارد، به همین دلیل بیشتر در معرض آلودگی و گرد و خاک است. در بیشتر مواقع شاهد این هستیم که سیم پیچ کندانسور دچار کثیفی و گرفتگی می‌شود، در نتیجه باعث تجمع آب در اسپلیت و ریزش آن می‌شود.

روش های رفع آبریزی کولر گازی

 1. باز کردن خروجی سینی تخلیه: برای رفع این مشکل، باید با دقت زیاد قاب کولر گازی را باز کنید و آن را نهایت تا 70 درجه باز کنید (بیشتر باز کردن آن، ممکن است باعث خرابی زبانه کولر و شکستن آن شود). سپس لوله خروجی سینی تخلیه یا همان ناودانی را به طور کامل تمیز کنید.
 2. رفع آبریزی کولر گازی از کمبود گاز: برای رفع این مشکل کافی است که زمانی که گاز موجود در دستگاه کم می‌شود، اقدام به شارژ گاز کولر گازی کنید.

 3. هر چند وقت یکبار برای تمیز کردن فیلر هوای کولر گازی اقدام کنید تا مانع ریزش آب از کولر گازی شوید. ( آموزش تمیز کردن فیلتر کولر گازی )

 4. کولر گازی تقریبا هر 6 ماه یا سالی یک بار نیاز به سرویس و تعمیر دارد که می توانید با نمایندگی هایی که خدمات تعمیر کولر گازی ارائه می دهند، تماس بگیرید. ( روش درست نگهداری از کولر گازی )

 5. برای جلوگیری از آب دادن کولر گازی به علت کثیف شدن کندانسور، باید حتما کندانسور را بررسی و تمیز کنید. تمیز کردن کندانسور، یکی از کارهای مربوط به سرویس کولر گازی است.

چگونه کولر گازی را بعد از نشتی آب تمیز کنیم؟

به طور کلی کولر گازی دارای سیم پیچی داخلی اعم از اواپراتور و فن، سیم پیچی خارجی اعم  سیم پیچ کندانسور می باشند که ما در ادامه نحوه ی تمیز کردن هر یک از آن ها را خواهیم گفت:

نحوه ی تمیز کردن اوپراتور

 1. دستگاه را خاموش و از برق جدا کنید.
 2. پنل جلوی دستگاه را بردارید.
 3. از دستگاه خلاء استفاده کنید. شما همچنین می توانید از یک برس نرم برای کار استفاده کنید.
 4. باله های آلومینیومی در سیم پیچ های تبخیر کننده (اواپراتور) بسیار نازک هستند و ممکن است هنگام انجام کار خم شوند. بنابراین بسیار مراقب باشید.

چگونگی تمیز کردن فن کولر گازی

 1. برای دسترسی به این قسمت، شاسی داخلی را با کمک پیچ گوشتی جدا کنید.
 2. برای تمیز کردن این قسمت از یک محلول اسپری مناسب استفاده کنید. پس از پاشیدن آن، 15 دقیقه صبرکنید.
 3. حالا با استفاده از آب گرم آن را کاملاً بشویید.
 4. بگذارید قبل از شستشو دوباره آب آن کاملاً تخلیه شود.
 5. قبل از برگرداندن آن در موقعیت مناسب اطمینان حاصل کنید که کاملاً خشک شود.

آموزش تمیز کردن سیم پیچی کندانسور

 1. کندانسور را از برق جدا کنید.
 2. برای دسترسی به سیم پیچ های کندانسور، محفظه بیرونی را بشویید.
 3. پس از پاک کردن آنها، از براش (برس مخصوص) برای پاک کردن، کثیفی، آهک، چربی و مانند آن استفاده کنید.
 4. از یک پاک کننده مناسب برای سیم پیچها استفاده کنید.
 5. پس از اتمام کار، سیم پیچها را با آب معمولی بشویید.

 


 • چه وقت برای سرویس دهی کولر گازی اقدام کنیم؟

  توصیه می‌شود کولر گازی را هر چند وقت یک بار تمیز و دست کم سالی یک بار آن را سرویس کنید.

 • اصلی ترین دلایل نشتی آب از کولر گازی چیست؟

  • تعویض نکردن فیلتر هوا کولر گازی
  • عدم سرویس و تعمیر
  • کمبود گاز
 • نحوه تشخیص شکستن سینی ناودانی چگونه است؟

  یک ترک بسیار ریز بالای قابی که فن بلور در آن قرار دارد ایجادشده و بعد از مدتی به دلیل اینکه آب از آن ترک خارج می‌شود و این آب معمولاً کثیف است این ترک سیاه شده و کاملاً قابل‌ دیدن می‌شود و مانند بک خط سیاه روی قاب سفید پنل خودنمایی.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید