سیستم تهویه مطبوع چیست؟ معرفی انواع دستگاه تهویه

09904285001 - 09904285002 واحد فروش
سیستم تهویه مطبوع چیست؟

تهویه مطبوع از انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی موجود در بازار محسوب می شود که نقش آن ایجاد شرایطی است که انسان در محیط فعالیت و زندگی بتواند احساس راحتی نماید و بتواند در این فضا به راحتی به فعالیت های روز مره و یا فعالیت های صنعتی بپردازد و یا محصولی را فرآوری و یا نگهداری نماید به طوری که این فعالیت ها بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی صورت پذیرد. متنوع ترین مدل های سیستم تهویه مطبوع را از فروشگاه زیکوکالا، خریداری نمایید.

زیکو کالا
زیکو کالا

قیمت تهویه مطبوع

امروزه با وجود آلاینده ها، افزایش تردد ماشین و.... سطح آلودگی هوا بسیار بالا رفته است بنابراین با پیشرفت علم، دستگاه تهویه مطبوع طراحی شده است که به منظور بالا بردن میزان سلامت هوای محیط زندگی و محل کار، مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی می توان به استفاده از تهویه مطبوع هوای ساختمان، محل کار، مجتمع ها و… اشاره کرد که می تواند بر بهبود سبک زندگی و سلامتی انسان ها بسیار تاثیرگذار باشد.

برای خرید انواع تهویه مطبوع و بهترین مارک کولر گازی به شرکت زیکوکالا مراجعه نمایید.

دستگاه تهویه مطبوع چیست؟ چه کاربردی دارد؟

دستگاه تهویه مطبوع فرآیندی است که در آن هوای تازه تامین شده از بیرون با هوای داخل برگشتی مخلوط شده و بعد از فیلتراسیون ، تنظیم دما و رطوبت آن در محیط داخل ساختمان با سرعت و جهت دلخواه توزیع می شود. هر دستگاه تهویه مطبوع از تعدادی اجزای داخلی (داخل ساختمان) و خارجی (خارج ساختمان) تشکیل شده که به صورت منظم و در سیکلی بسته که دائما در حال تکرار است کار می کنند. سیستم های تهویه مطبوع عموماً از یک اصول کلی در ساختار خود پیروی میکنند که منجر به تهویه هوای مطبوع در محیط مورد نظر میشود.

سایر کاربرد تهویه مطبوع ساختمان

 • ساختمان های سازمانی مانند بیمارستان ها و خانه های پرستاری
 • ساختمان های تجاری مانند ادارات ، فروشگاه ها و مراکز خرید
 • ساختمان های مسکونی مانند ساختمان های مسکونی تک واحدی ، چند واحدی ، ساختمان های بلند و برج
 • سالن ها و سوله های تولیدی و انبار محصولات
 • هر نوع ساختمان یا سوله ها و سالن های دیگر مانند سینما ، سالن ورزشی ، هتل ، ساختمان آموزشی و …

نکات مهم خرید سیستم تهویه مطبوع

بهترین مارک تهویه مطبوع

در هنگام خرید دستگاه سیستم تهویه مطبوع برای تامین سرمایشی و گرمایشی باید به نکاتی اعم از میزان درجه آبرسانی محل، شرایط آب و هوایی منطقه، از مکان و محل نصب اطلاعات کامل داشته باشید، توجه نمایید تا پس از خرید، با ضرر و زیانی مواجه نشوید. همانطور که می دانید شرکت ما، انواع تهویه مطبوع را با ظرفیت های متنوع به قیمت نمایندگی با بالاترین کیفیت را به سراسر کشور، به عرضه می رساند.

وظایف اصلی دستگاه سیستم تهویه مطبوع

 1. کنترل کننده ی سرعت وزش هوا
 2. از بین برنده ی گازها و بو های سمی
 3. تصفیه کننده هوا و ایجاد کننده ی هوای پاک و سالم
 4. کنترل کننده ی رطوبت به‌ کمک خشک‌کردن و رطوبت دهی
 5. ضدعفونی و ایزوله کننده ی هوا در بیمارستان‌ها و کلینیک ها
 6. کنترل کننده ی دمای محیط به‌ کمک سرمایش و گرمایش دهی

لیست اجزاء دستگاه تهویه مطبوع

پمپ ها: وظیفه‌ی حرکت سیال ها را دارند.
مخازن انبساطی: این مورد تنها در سیستم های تهویه مطبوع تمام آب وجود دارد.
هواکش و فن ها: هواکش و فن ها قلب تپنده ی این سیستم ها هستند آنها با جابجایی هوای سرد یا گرم عبوری از کویل ها را دارند.
کویل ها: نقطه ی تبادل حرارت در سیستم های سرمایش و گرمایش هستند و به دو قسمت سرمایشی و گرمایشی طبقه بندی می‌شوند.
رطوبت گیر ها: این وسیله با سرد کردن هوا دمای آن را به زیر نقطه ی شبنم می‌رساند و رطوبت هوا به صورت قطرات ریز از هوا خارج می‌شود

معرفی انواع سیستم تهویه مطبوع

انواع سیستم تهویه مطبوع

 • چیلر یا مینی چیلر به همراه بویلر موتورخانه: مسئولیت بویلرها افزایش دمای آب و ارسال آن با لوله کشی به فن کویل ها ، هواسازها و یا رادیاتورهای درون ساختمان است که در سایز کوچک می توان از پکیج گازسوز زمینی یا دیواری بهره برد. مسئولیت چیلرها کاهش دمای آب و ارسال آن با لوله کشی به فن کویل ها و هواسازهای درون ساختمان است که در سایز کوچک می توان از مینی چیلر بهره برد.
 •  پکیج یونیت پشت بامی (روفتاپ پکیج): پکیج یونیت پشت بامی در واقع همان چیلر هوا خنک است که هواساز نیز به آن متصل شده و هوا را پس از سرد یا گرم کردن ، با کانال هایی به درون ساختمان می فرستد. این دستگاه جزو دستگاه تهویه کانالی محسوب می شود.
 • سیستم سرمایشی و گرمایشی GHP: این دستگاه جزو دستگاه تهویه مطبوع مدرن محسوب می شود که در سال های اخیر وارد بازار شده است و مهمترین نکته در مورد GHP این است که برای گرمایش و سرمایش از سوخت گاز (گاز شهری) استفاده می کند به همراه اندکی مصرف برق.
 • سیستم سرمایشی و گرمایشی VRF: این دستگاه نیز جزو دستگاه های مدرن محسوب شده و ساختاری تقریبا مشابه GHP دارد و با این تفاوت که به جای گاز شهری ، تماما از انرژی الکتریسیته برای گرمایش و سرمایش بهره می برد.
 • اسپلیت و داکت اسپلیت: احتمال بسیار زیاد با ساختار دستگاه اسپلیت آشنایی دارید. داکت اسپلیت هم بسیار شبیه اسپلیت است و با این تفاوت که پنل داخلی (که در اسپلیت ها معمولا از نوع دیواری است) داکت اسپلیت ها سقفی بوده و همزمان هوای سرد یا گرم را با چندین کانال در اتاق ها و سالن ها توزیع می کند.

 • دستگاه زنت: دستگاه زنت (Zent) با ۵ دستگاهی که تا اینجا ذکر کردیم از نظر ساختاری متفاوت بوده و برای سرمایش به جای بهره بردن از کمپرسور و سیکل تبرید از فرآیند پاشش آب در مسیر هوا بهره می برد. این قضیه در سیستم کولر آبی نیز وجود دارد. یعنی دستگاه دارای پوشال هایی است که آب روی آن تزریق و با برخورد با هوا ، منجر به کاهش دمای هوا می شود. این سیستم دارای کویل آبگرم جهت گرمایش نیز است.

 • ایرواشر: ایرواشر نیز مشابه زنت عمل می کند. در کل این دو دستگاه زنت و ایرواشر نسبت به دیگر دستگاه های تهویه (موارد ۱ تا ۵) عملکرد متفاوتی در سرمایش دارند.

قیمت دستگاه تهویه مطبوع چقدر است؟

دستگاه تهویه مطبوع که دارای دو نوع عملکرد سرمایشی و گرمایشی هستند با توجه به مدل، برند، قابلیت و ویژگی، قطعات و نوع کمپرسور، از لحاظ قیمت متفاوت هستند. قیمت تهویه مطبوع بر اساس مدل دستگاه و کارایی که دارد برآورد و تعیین می گردد، شما می توانید بهترین مارک سیستم سرمایشی تهویه مطبوع را به قیمت مناسب از بزرگ ترین مرکز فروش  عمده کولر گازی در ایران " مجموعه ی zikokala " خریداری نمایید.

نقش کارکرد سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی

اجزاء تشکیل دهنده تهویه مطبوع

 • بوجود آوردن هوای پاک و سالم
 • کنترل سرعت وزش هوا و تصفیه ی هوا
 • کنترل رطوبت به وسیله ی خشک کردن ورطوبت دهی
 • کنترل دمای محیط به وسیله ی سرمایش و گرمایش دهی
 • ضد عفونی و ایزوله کردن هوا در محیط های پزشکی و بیمارستان ها

عملکرد تهویه مطبوع چیست؟

يک دستگاه تهويه مطبوع علاوه بر تنظیم دمای مورد نظر، بايد قادر باشد رطوبت را نیز تنظیم و هوا را در محدوده مورد نظر به خوبی به گردش درآورد. همچنين بايد ميزان كيفيت هوای فضای مورد نظر را جهت حفظ سلامت كاربران آن (با فیلتراسیون مناسب) به سطح مطلوب برساند. طراحان سيستم‌های تهويه مطبوع و تبريد پارامترهای بسياری را در طراحی در نظر می گيرند تا خواسته‌های كاربران و سطح آسایش استاندارد را برآورده سازند.


 • مهم ترین ویژگی تهویه مطبوع چیست؟

  از مهم ترین ویژگی و مزایای تهویه مطبوع می توان به بالا بردن سطح تمیزی هوای محیط، اشاره کرد.

 • قیمت سیستم تهویه مطبوع در بازار چقدر است؟

  با توجه به این که عوامل متعددی در قیمت گذاری تهویه مطبوع موثر است، می توانید انواع دستگاه تهویه مطبوع را قیمت تولیدی از فروشگاه زیکوکالا خریداری نمایید.

 • مهم ترین قطعات و اجزاء تشکیل دهنده تهویه مطبوع چیست؟

  اجزاء اصلی دستگاه تهویه مطبوع شامل پمپ، مخازن انبساطی، هواکش و فن ها، کویل ها، رطوبت گیر می شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید