معرفی اجزاء و قطعات مختلف کولر گازی

09904285001 - 09904285002 واحد فروش
آشنایی با اجزای کولر گازی

در این مطلب قصد داریم به معرفی تمامی جزئیات و قطعات درون پنل کولر گازی بپردازیم، شاید براتان سوال باشد که آیا آشنا بودن با این بخش از کولر گازی و اسپلیت الزامی است؟ باید در پاسخ به این سوال اینگونه جواب دهیم که اگر می خواهید در بالا بردن دوام عمر دستگاهتان کمک باشید، بله داشتن اطلاعات از انواع و کاربرد قطعات کولر گازی الزامی است.

زیکو کالا
زیکو کالا

معرفی قطعات کولر گازی

قطعات و اجزاء تشکیل دهنده کولر گازی نیاز به سرویس و تعویض سالیانه و ماهانه بسته به نوع مصرف شما، دارد. پس ابتدا لازم است تمامس قسمت و قطعات داخلی اسپلیت را بشناسید. در این مقاله قصد داریم شما را با مهم ترین قطعات درون کولر گازی آشنا کنیم، ممنون از همراهی شما عزیزان.

آشنایی با قطعات و لوازم اصلی کولر گازی

پس از خرید کولر گازی، خواندن دفترچه راهنمایی که همراه با آن به فروش می رسد الزامی می باشد. زیرا با کمک آن می توانید با قطعات و لوازم اصلی و فرعی داخل کولر گازی و بیرون پنل آشنا شوید، اطلاعاعت لازم را در رابطه با بهترین زمان تعویض و تعمیر، سرویس اجزاء یک بار مصرف و یا اصلی، به دست می آورید.

انواع قطعات کولر گازی

 • کمپرسور کولر گازی

راه های تشخیص خرابی کمپرسور:

 1. خارج شدن باد گرم از کولر گازی
 2. جریان ضعیف هوای دریچه های کولر گازی
 3. شنیدن صداهای غیر عادی از کندانسور کولر گازی
 • کندانسور کولر گازی

راه های تشخیص خرابی کندانسور:

 1. پره های فن کندانسور کولر گازی اگر شل یا خم شده باشند، می توانند صدای غیر عادی ایجاد کنند و همچنین باعث ضعیف شدن جریان هوا شوند.
 2. رشد درختچه ها یا وجود دیگر اقلام بصورت خیلی نزدیک به واحد بیرونی کولر گازی می تواند به طور چشمگیری بر مصرف انرژی و جریان هوا تأثیر بگذارد.
 3. پوشش خارجی آسیب دیده یونیت خارجی کولر گازی می تواند عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد.
 • فن یونیت بیرونی کولر گازی
 • شیر انبساط
 • اواپراتور کولر گازی

راه های تشخیص خرابی اوپراتور:

 1. خروج هوای گرم از کولر گازی
 2. خاموش و روشن شدن کولر گازی و عدم دمیدن هوای خنک
 3. نشت مبرد
 4. شنیدن صدای هیس کردن و یا کوبیده شدن
 5. روشن نشدن کولر گازی
 • واحد دمنده و کنترل کننده هوای یونیت داخلی کولر گازی

راه های تشخیص خرابی واحد دمنده:

 1. شنیدن صداهای غیر عادی از جمله صدای ساییده شدن، وزوز کردن، صدایی شبیه جیغ یا جغجغه، جیر جیر یا کوبیده شدن از واحد دمنده کولر گازی
 2. عدم دمیدن باد از کولر گازی
 3. جریان هوای ضعیف کولر گازی
 4. افزایش مصرف انرژی کولر گازی
 • ترموستات کولر گازی
 • فیلتر کولر گازی
 • مافلر یا صدا خفه کن

کاربرد اجزاء کولر گازی و اسپلیت چیست؟

معرفی اجزاء داخلی کولر گازی

 1. کمپرسور در کولر گازی به دلیل کارایی و نقش موثری که به منظور گرفتن گرما و انتشار هوای خنک، متعادل سازی دما دارد، از قطعات بسیار مهم و کاربردی محسوب می شود چرا که کولر گازی بدون کمپرسور هیچ گونه عملکردی ندارد.
 2. کندانسور است که گرما را از داخل دستگاه خارج می کند و آن را به بیرون انتقال می دهد. کندانسور از کویل های تو خالی ساخته شده است که در قسمت خارجی کولر گازی قرار می گیرد. گاز مبرد پر فشار هنگامی که گرمای هوای خانه را جذب می کند و داغ می شود، از کمپرسور به درون کویل های کندانسور به حرکت در می آید و به عنوان بخشی از فرآیند خنک سازی وارد کندانسور می شود. برای آشنایی با کویل کولر گازی کلیک کنید.
 3. فن یونیت بیرونی که یکی از اجزای اصلی کولر گازی می باشد، با کندانسور در ارتباط مستقیم قرار دارد و وظیفه دمیدن گرمای کولر گازی را به بیرون از خانه بر عهده دارد. فن واحد خارجی کولر گازی ممکن است به دلیل نگهداری نادرست به کندی کار کند و یا اصلا نتواند کار کند. اگر این فن از کار بیافتد، ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه شود و در دراز مدت بر عملکرد کمپرسور نیز تأثیر بگذارد. در ادامه به آموزش تمیز کردن کولر گازی بپردازید.
 4. شیر انبساط که یکی دیگر از اجزای کولر اسپلیت است، مقدار ورود مایع مبرد به اواپراتور را کنترل می کند. هنگامی که مایع مبرد از شیر انبساط خارج شد فشار و دمای آن کاهش پیدا می کند و بصورت مبرد مایع کم فشار سرد به سمت اواپراتور کولر گازی حرکت می کند. کارکرد شیر انبساط تهویه مطبوع پیچیده است و باید به طور منظم توسط یک متخصص مجموعه zikokala هر چند ماه یکبار بررسی شود.
 5. در کولر گازی اسپلیت، کویل اواپراتور در واحد داخلی قرار دارد. در حقیقت اواپراتور کولر گازی در آخرین مرحله فرآیند خنک سازی هوای اتاق، نقش دارد. مبردی که در سیستم جریان دارد، به صورت مایع کم فشار از شیر انبساط به اواپراتور جریان پیدا می کند و درست قبل از ورود به کویل های اواپراتور خنک می شود که این اتفاق با جذب گرمای اتاق و تبدیل مبرد مایع به گاز رخ می دهد.
 6. واحد دمنده و کنترل کننده هوای کولر گازی که یکی دیگر از قسمت های ساختمان کولر گازی هستند، در یک چرخه با هم کار می کنند تا هوای گرم را به داخل واحد تهویه هوا بکشند و هوای خنک را به داخل اتاق منتقل کنند. این دو واحد وظیفه توزیع مساوی هوای سرد در فضای اتاق را دارند. در واقع واحد دمنده کولر گازی به این صورت کار می کند که هوا را از طریق دریچه های ورودی به داخل دستگاه می کشد و پس از عبور از فیلتر و کویل های اواپراتور دوباره به داخل خانه می‌ دمد. این قطعه ای است که در طول فصول مختلف استفاده زیادی از آن می شود. به خصوص اگر تنظیمات فن را روی “ON” قرار دهید.
 7. ترموستات به عنوان یکی از قطعات اسپیلت به کولر گازی کمک می کند تا درجه حرارت مناسب را حفظ کند. ترموستات یکی از اجزای مهم این دستگاه بوده و اگر ترموستات درست کار نکند، قطعات مختلف نیز کارکرد درستی نخواهند داشت. اگر برق دچار نوساناتی باشد، در کارکرد ترموستات اختلال ایجاد شده و به احتمال زیاد سبب خرابی آن می شود. بنابراین می توان گفت که ترموستات جز بسیار ضروری کولر گازی است که دمای سیستم سرمایشی و گرمایشی کولر گازی را کنترل می کند.
 8. هر سیستم سرمایشی دارای فیلتر است. فیلتر کولر گازی که یکی از اجزای اسپیلت به حساب می آید، از ورود گرد و غبار به داخل موتور جلوگیری می کند. بنابراین فیلترهای سیستم تهویه مطبوع قطعات بسیار مهمی تلقی می شوند. اگر اخیرا متوجه شده اید که کولر گازی شما به اندازه قبل اتاق را خنک نمی کند، ممکن است مشکلی در فیلترها وجود داشته باشد. اگر فیلترها را به طور منظم تمیز نکنید، خاک و گرد و غبار روی آن ها جمع می شود که از ورود هوای خنک به کویل اواپراتور جلوگیری می کند.

 9. مافلر یا صدا خفه کن یکی از کم ارزش ترین قطعات کولر گازی است که صدایی را که قطعات داخل کمپرسور کولر گازی در حین کار ایجاد می کنند، کنترل می کند. صدای اصلی کمپرسور بسیار بلند و در نتیجه بسیار آزار دهنده است و مافلر به شما کمک می کند تا بتوانید از دمای مطلوب در یک محیط ساکت لذت ببرید.

مهم ترین قطعه در کولر گازی کدام است؟

یکی از مهمترین قطعات کولر گازی خازن است این قطعه در دستگاه وظیفه دارد تا انرژی اولیه برای استارت کمپرسور و فن بیرونی را مهیا کند. خازنها در دو مدل استوانه ای برای کمپرسور و مکعبی کوچک برای موتور فن بیرونی وجود دارند، خازن ها برق را با ولتاژ بالا داخل خود ذخیره می کنند ، از این رو نباید بدون دستکش به سر سوکت های خازن دست زد. ابتدا باید آن را با یک پیچ گوشتی عایق تخلیه انرژی کنید، چنانچه خازن کمپرسور معیوب باشد ، کمپرسور نمی تواند شروع به کار کنند و درنتیجه گاز به پنل داخلی فرستاده نمی‌شود و باد سرد نخواهیم داشت.

تفاوت قطعات در کولر گازی معمولی با کولر گازی اینورتر دار، چیست؟

تنها تفاوت قطعات کولر گازی در مدل اینورتر و معمولی ، برد موجود در پنل خارجی می‌باشد. بدین صورت که کولر گازی اینورتر دو برد دارد ، هم در یونیت داخلی و هم در یونیت خارجی، ولی در مدل های معمولی فقط پنل داخلی برد دارد و در پنل خارجی بجای برد ، خازن و کنتاکتور وجود دارد.


 • در یک کولر گازی مهم ترین قطعات کدام اند؟

  از مهم ترین قطعات کولر گازی خازن و کمپرسور می باشد که در صورتی خرابی هر یک از این ها، عملکرد دستگاه متوقف می شود.

 • آیا تمامی قطعات موجود در کولر گازی باید تعویض شوند؟

  خیر.تنها فیلتر کولر گازی است که به مرور زمان توسط افراد متخصص، باید تعویض شود.

 • چرا کمپرسور قلب کولر گازی محسوب می شود؟

  زیرا در کارکرد و عملکرد خنک کنندگی کولر گازی، رابطه ی مستقیم و نقش موثری دارد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید