راهنما و معرفی کویل کولر گازی

09904285001 - 09904285002 واحد فروش
کویل کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

قطعا چگونگی کارکرد و خنک کنندگی دستگاه کولر گازی برایتان سوال است لازم است بدانید این عمل سرمایش به کمک کویل انجام می شود که خود دارای مدل های مختلفی است و در خنک کردن و گرفتن گرمای خانه بسیار کمک می کند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع کویل در کولر گازی آشنا کنیم.

زیکو کالا
زیکو کالا

کویل کولر گازی چیست؟

شرکت های بسیاری در داخل و خارج از کشور تولید کننده انواع کویل‌های کولر گازی میباشند. این محصول کاربردی صنعت تهویه مطبوع دارای مدل‌های متفاوتی با ظرفیت‌های گوناگون است. در اصل کویل از قصعات بسیار مهم از اجزائ تشکیل دهنده اسپلیت محسوب می شود که قابلیت خنک کنندگی در گرم ترین مناطق را دارد.

جهت آشنایی  معرفی کویل در کولر گازی با سایت زیکوکالا، همراه باشید.

کویل کولر گازی چیست؟

کویل یک قطعه مهم و کاربردی، تکمیلی در فرایند اسپلیت ( تهویه مطبوع) به منظور خنک کنندگی محیط خانه و آپارتمان است که با آمدن فصل گرما به خصوص تابستان، جهت کاهش دما بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این کولر گازی، مجموعه ای از تبدیل مبرد کمپرسور به گاز سرد و انتقال هوای خنک درون اتاق است. برای بالا بردن ماندگاری کویل کولر گازی و کاهش مصرف انرژی حتما با نحوه ی نظافت کردن کویل و تمیز کردن فیلتر کولر گازی، آشنا باشید.

کویل اواپراتور در کولر گازی چه وظایفی دارد؟

از اصلی ترین وظیفه ی کویل به تولید هوای خنک به محیط و گرفتن گرمای داخلی خانه می توان اشاره کرد. به عبارت دیگر کویل اواپراتور پر از مبرد تبخیر شده است که این مبرد توسط کمپرسور به صورت مایع، به شیر انبساط پمپ می شود و سپس به اواپراتور می رسد.

نحوه نظافت کویل کولر گازی

 • کویل‌ها در زیر فیلترها قرار دارند. برای تمیز کردن کویل کولر ابتدا با یک برس آلودگی‌های آن را پاک کنید. برای ادامه مقداری آب و شوینده روی کویل داخلی بریزید، پس از گذشت مدتی در حدود 1 ساعت، با استفاده از یک برس نرم یا مسواک روی آن بکشید تا به صورت کامل تمیز شود.
 • لوله تخلیه کولر گازی را چک کنید. در صورتی که نیاز به شستشو داشته باشد، آن را با فرچه تمیز کنید. در صورت نیاز و وجود گرفتگی‌ها در آن، سریعاً آن را عوض کنید تا به دستگاه شما آسیب وارد نشود.
 • بعد از خشک شدن تمامی قطعاتی که شستشو دادید، آن‌ها را سر جای خود نصب و پنل کولر گازی را ببندید.

تمیز کردن پنل بیرونی کولر گازی

آموزش تمیز کردن کویل

 1. برای تمیز کردن یونیت خارجی باید از کندانسور شروع کنید. ابتدا درب محافظ پنل خارجی اسپلیت را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید. سپس با استفاده از دستگاهی مانند دستگاه دمنده، کندانسور را تمیز کنید. استفاده از شوینده‌های ملایم هم در این زمان می‌توانند کمک کننده باشند.
 2. در صورتی که فن پنل خارجی آلودگی‌های زیادی داشته باشید، می‌توانید با استفاده از یک دستگاه مکنده، آن‌ها را از بین ببرید. سپس با یک دستمال نمدار تمیز، پره‌های فن را پاک کنید. این کار را به آهستگی انجام دهید تا پره‌های فن آن دچار آسیب و خمیدگی نشوند. همچنین می‌توانید شلنگ آب را با فشار متوسط در پنل خارجی بگیرید تا پره‌ها به خوبی شسته شوند.
 3. پس از تمیز کردن فن از آلودگی‌ها، حالا وقت آن رسیده که با روغن کمپرسور، فن را روغن کاری کنید.
 4. در انتها با قرار دادن قطعات در سر جای خود، بستن پیچ‌ها و سفت کردن آن‌ها، کار شستشوی کولر گازی را به اتمام برسانید.
 5. اجازه دهید دستگاه حدأقل به مدت 12 ساعت استراحت کند تا آب موجود در آن به طور کامل خشک شود. پس از خشک شدن کولر گازی و قطعات آن، می‌توانید دستگاه خود را روشن کرده و از آن استفاده نمایید.

انواع کویل در کولر گازی

مدل کویل در کولر گازی شامل کویل تبخیر در یونیت داخلی و کویل کندانسور در یونیت بیرونی می شود که هر دو این کویل ها برای جذب گرما و رطوبت در خانه شما و رها کردن آنها در بسیار اهمیت دارند. با گذشت زمان ، طبیعی است که این کویل ها با گرد و غبار موجود در هوا کثیف یا مسدود شوند. وقتی این اتفاق بیفتد، کل سیستم کولر گازی شما کیفیت کلی خود را از دست می دهد و بازدهی اول خود را از دست می دهد.

زمان مناسب برای تعویض کندانسور کولر گازی

 1. مصرف برق شما بیشتر حال معمول شده باشد
 2. کولر گازی بدون هیچ دلیلی از کار بیافتد
 3. کولر گازی به اندازه کافی سرما یا گرما را تولید نمی کند

چگونگی کارکرد کویل کولر گازی در تابستان

نحوه نظافت کویل کولر گازی

کویل اواپراتور کولر گازی، مبرد سرد و مایع را از کویل کندانسور و کمپرسور دستگاه (کندانسور و کمپرسور کولر گازی در واحد بیرونی دستگاه قرار دارند) دریافت می کند. فن درون کولر گازی، هوای گرم خانه را به سمت کویل های اواپراتور می دمد و در حالی که این اتفاق می افتد، مبرد گرمای هوا را جذب می کند. به عبارت دیگر مبرد اواپراتور، با گرفتن گرمای هوا آن را خنک می کند. همانطور که قبلا ذکر شد، کویل های اواپراتور رطوبت هوای خانه را نیز جذب می کنند. در حالی که فن، هوا را به سمت کویل ها می دمد، میعان بخار آب موجود در هوا روی کویل ها صورت می گیرد، بطوریکه بخار به قطره های آب تبدیل می شود. سپس این قطرات مایع در یک ظرف تخلیه جمع آوری می شوند و از طریق لوله ای به نام خط تخلیه از دستگاه خارج می شوند.


 • وظیفه کویل اواپراتور در کولر گازی چیست؟

  وظیفه کویل اواپراتور در کولر گازی، عمل خنک کنندگی در محیط خانه و محل کار می باشد.

 • نحوه ی شست و شوی کویل کولر گازی چگونه است؟

  جهت شست و شوی فن، فیلتر، کویل کولر گازی می توانید به سایت zikokala مراجعه نمایید.

 • چه زمان باید کویل کولر گازی و اسپلیت را تعویض کرد؟

  زمانی که عملکرد کولر گازی غیر فعال شود، مصرف برق و انرژی بالا برود، فضا به خوبی خنک نشود نیاز است که کویل در کولر گازی تعویض شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید