نحوه ی باز کردن پنل و تمیز کردن فیلتر کولر گازی

09904285001 - 09904285002 واحد فروش
آموزش تمیز کردن فیلتر کولر گازی

فیلتر هوای کولر گازی از مهم ترین و جزئی ترین قطعات مصرفی در داخل پنل اسپلیت است که با توجه به میزان استفاده ی شما از کولر گازی، الزامی است که تعویض شود تا عملکرد بهتری در تولید و انتشار هوای تمیز و تصفیه شده، داشته باشد. در ادامه به نحوه ی نظافت فیلتر کولر گازی ( مرحله به مرحله )، می پردازیم با ما همراه باشید.

زیکو کالا
زیکو کالا

مراحل تمیز کردن فیلتر کولر گازی

فیلتر هوا از انواع قطعات مصرفی موجود در داخل پنل کولر گازی است که به دلیلی عواملی اعم از میزان استفاده ی شما از اسپلیت، محیط و محلی که دستگاه نصب است، میزان گرد و غبار موجود در آن فضا، تعیین می شود که هر چند وقت یک بار می توان فیلتر کولر گازی را تمیز، تعویض کرد.

برای بسیاری از شما عزیزان سوال است که آیا خودمان می توانیم کولر گازی و فیلتر هوا را تمیز کنیم؟ ما در ادامه آموزش مرحله به مرحله ی تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی را در اختیارتان قرار می دهیم، اما به جرات می توان گفت از نکات مهم تمیز کردن فیلتر کولر گازی، آشنا بودن با سیستم دستگاه است. اگر نسبت به پنل کولر گازی و اسپلیت نا آشنا هستید حتما برای نظافت سالانه فیلتر هوا، از تجربه ی متخصصین و افراد با تجربه در این زمینه، کمک بگیرید.

آموزش تعویض فیلتر کولر گازی

دریافت خدمات نظافت و تعویض فیلتر هوای کولر گازی و اسپلیت از طریق تماس با فروشگاه زیکو کالا

چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

هنگام تمیز کردن فیلتر کولر گازی، اگر خودتان وارد و آشنا هستید ابتدا باید برق کولر گازی را قطع کنید سپس به کمک چهار پایه فاصله ی خود را با اسپلیت به گونه ای که کاملا مسلط بر پنل باشید، تنظیم کنید. اما توصیه ما به شما عزیزان، تعویض فیلتر توسط تیم حرفه ای مجموعه ی zikokala است که بدون وارد کردن کوچک ترین خسارت و ضربه ای به کولر گازی دیواری، فیلتر هوا را تعویض می کنند.

مراحل تمیز کردن فیلتر هوا کولر گاز

تعویض فیلتر هوای کولر گازی

 • تمیز کردن فیلتر کولر گازی

قبل از هر چیز، باید برای ایمنی در حین کار، کولر گازی را خاموش کنید. معمولا کولر گازی به یک فیوز وصل است که با زدن دکمه آن فیوز، برق کولر گازی، قطع می‌شود. برای تمیز کردن فیلتر کولر باید قاب و پنل کولر گازی را باز کنید. دو طرف کولر گازی، دو فرو رفتگی قرار دارد که به شما برای باز کردن قاب کمک می کند. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یک طرف پنل را به سمت بیرون بکشید و پس از خروج آن، طرف دیگر آن را بکشید. البته پنل‌ها با کمی سفتی در جای خودشان قرار گرفته‌اند که با کمی زمان گذاشتن، از جای خود در می‌آیند.

 • باز کردن فیلتر کولر گازی

بعد از برداشتن قاب، شما فیلترها را به راحتی می بینید، کافی است که لبه‌ی پایینی فیلتر را به سمت خودتان بکشید؛ فیلتر به راحتی از جای خودش خارج می‌شود، 2 فیلتر درون کولر گازی  قرار دارد پس هر دو را برای تمیز کردن خارج کنید.

 • شستن فیلتر کولر گازی

بعد از خارج کردن فیلترها، آن‌ها را با کمی موارد شوینده و یک برس و با فشار زیاد آب، مثل شکل زیر، بشویید. می‌توانید از مسواک قدیمی خودتان برای این کار استفاده کنید، تا تمامی لکه ها و گرد و غبارهای روی فیلتر کاملا تمیز شود. پس از شستشوی فیلتر هوای کولر گازی، بگذارید آب آن‌ها برود و کاملا خشک شوند.

 • قرار دادن فیلتر در کولر گازی

اینک، بالای فیلتر را و سپس پایین فیلتر کولر گازی را در جای خودش قرار دهید،  یعنی جا زدن فیلتر به این صورت است که از عقب فیلتر شروع کرده، اول بخش انتهایی را در سر جای خود قرار می‌دهید و بعد قسمت جلویی فیلتر (برای درک بهتر، به تصویر زیر توجه کنید). بعد از آن مثل مرحله اول درب پنل یا همان قاب کولر گازی را جای بزنید. در نهات برق کولر گازی را مجددا وصل و کولر گازی را روشن کنید. حالا وقت آن است که تفاوت هوای کولر را قبل از تمیز کردن فیلتر کولر گازی و بعد از آن را مشاهده کنید و از هوای مطبوع لذت ببرید.

زمان مناسب برای نظافت فیلت ر کولر گازی چه زمانی است؟

زمان تعویض و نصب فلیتر نو کولر گازی، بر اساس میزان زمان استفاده از اسپلیت و نوع هوای محیطی که دستگاه نصب است، تعیین می شود. اما اگر محیط دارای خاک، گرد و غبار بسیار زیادی باشد نیاز است هر دو سه روز یک بار، فیلتر هوای اسپلیت تعویض شود در غیر این صورت تعویض و تمیز فیلتر کولر گازی و اسپلیت، ماهی یکی دوبار کافی است.

ویژگی تعویض فیلتر هوای کولر گازی و اسپلیت

 1. کمک به کمپرسور کولر گازی
 2. انتشار هوای تمیز و تصفیه شده
 3. تاثیر در کاهش مصرف انرژی
 4. جلوگیری از هزینه های مضاف به علت گرد و غبار بیش از حد

کویل کولر گازی چیست؟

کویل کولر گازی قطعه‌ای تکمیلی در فرایند (تهویه مطبوع) و خنک کاری محیط آپارتمان توسط دستگاه کولر گازی می باشد که آن را کویل گازی اسپلیت می نامند. با توجه به افزایش گرمای زمین و نزدیک شدن فصل تابستان برای کاهش دمای ساختمان کولر گازی مورد استفاده قرار میگیرد.

علت نظافت کویل کولر گازی

 • فاصله زیاد بین پره های سیم پیچ، رطوبت سطح ناشی از فرآیند خنک کننده و مقدار هوایی که بر روی آنها جریان دارد، خاک ، گرد و غبار ، زباله و سایر آلاینده ها می توانند روی سطوح کویل جمع شوند.
 • این حجم از گرد و غبار، توانایی سیستم را برای انتقال گرما به داخل و خارج از خانه کاهش می دهد، بنابراین توانایی سیستم شما را برای خنک کننده تابستانی کاهش می دهد. در موارد شدیدتر، سیم پیچ های کثیف همچنین می توانند مانع یا مسدود شوند که برای کل فرایند بسیار مهم است. این امر می تواند به دلیل از دست دادن راندمان انرژی منجر به داشتن خانه کمتر راحت و افزایش قبوض آب و برق شود.
 • کویل های کثیف باعث می شوند سیستم سخت تر از آنچه که پیش بینی شده کار می کند و می تواند عمر سیستم را کوتاه تر کرده و هزینه های تعمیر بالقوه بالایی را به دنبال داشته باشد. به طور خلاصه ، هرچه سیم پیچ تهویه مطبوع تمیزتر باشد ، سیستم کارآمدتر عمل می کند.

نحوه ی تمیز کردن کویل انواع کولر گازی

 1. ابتدا باید دستمالی داشته باشیم، ازجنسی که پرز نداشته باشد و تمیز باشد و فقط مخصوص این کار باشد.
 2. یک اسپری پاک کننده با کیفیت که از حداقل مواد شیمیایی (گاز پاک کن) بهره برده باشد تهیه می کنیم به دلیل اینکه کویل ها بسیار حساس هستند سعی شود تمام اصول رعایت شود.
 3. ابتدا روی کویل آب ریخته و میگذاریم خیس بخورد.
 4. مواد پاک کننده روی کویل اسپری شود و با دستمال روی آن کشیده تا تمام چربی ها برداشته شود و راه کویل باز شود سپس بگذارید تا خشک شود.

چگونه دریچه ی کولر گازی باز می شود؟

ابتدا جریان برق ورودی به کولر را قطع کنید سپس در محله اول برای باز کردن قاب کولر گازی، قابی که، در قسمت خارجی کولر مشاهده می‌کنید، را به آرامی به سمت بیرون بکشید، این قاب متحرک است و به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. البته در برخی مدل‌ها ممکن است، قاب قسمت خارجی کولر با پیچ محکم شده باشد و متحرک نباشد. در اینصورت لازم است ابتدا پیچ‌ها را باز و سپس قاب را خارج کنید.

در مرحله دوم بعد از اینکه قاب متحرک را باز کردید، قسمت داخلی کولر را مشاهده خواهید کرد؛ در این قسمت چند پیچ وجود دارد، تعداد این پیچ‌ها به طور معمول سه عدد است، اما ممکن است محل قرار گرفتن و تعداد پیچ‌های هر کولر گازی متفاوت باشد. حالا این پیچ‌ها را به آرامی باز کنید. توجه کنید، به غیر از پیچ‌هایی که در قسمت جلویی وجود دارد، در بیشتر موارد، در قسمت‌های کناری هم یک یا چند پیچ تعبیه شده است، پس با دقت، تمام پیچ‌ها و اتصالاتی که باعث وصل بودن قاب پنل کولر گازی به بدنه شده‌اند، را باز کنید.

در مرحله سوم بعد از انجام مراحل قبلی، حالا باید، قاب کوچک‌تری که متحرک است و هنگام روشن و خاموش شدن کولر، باز و بسته می‌شود، را باز کنید. از قسمت‌های کناری، پیچ‌های مربوط به این قاب را باز کنید، توجه داشته باشید، اگر اتصال دیگری هم، به غیر از پیچ وجود داشت، آن را هم باز کنید. در برخی مدل‌ها این قاب متحرک با پیچ محکم نشده است و فقط به وسیله‌ی خارهایی به کولر وصل شده است، که می‌توانید به راحتی با جدا کردن خارها ازهم، قاب را خارج کنید.

در مرحله چهارم بعد از این که اطمینان پیدا کردید، دیگر پیچ یا اتصالی باقی نمانده است، با دو دست خود قاب کولر گازی را از دو طرف بگیرید و به آهستگی به سمت خودتان بکشید، تا قاب پنل داخلی کولر گازی از بدنه جدا شود.

در مرحله پنجم بعد از جدا کردن قاب پنل داخلی کولر گازی، می‌توانید پنل داخلی کولر گازی و فیلترهای کولر را تمیز کنید، همچنین می‌توانید، فیلترها را بیرون بیاورید و آنها را بشویید. توجه کنید که کار با لوازم برقی به خصوص کولر گازی، نیاز به مهارت و تخصص زیادی دارد، هرگونه سهل انگاری و خطا در کار باعث ایجاد آسیب‌ها و خسارت‌های مالی و جانی می‌شود.


 • آیا در منزل می توان فیلتر کولر گازی را تعویض کرد؟

  در صورت آشنا بودن با کولر گازی، می توان فیلتر را عوض و تمیز کرد اما بهترین راه، کمک از تجربه افراد متخصص برای تمیز کردن فیلتر هوای کولر گازی است.

 • آیا تمیز کردن فیلتر هوا در همه مدل های کولر گازی یکسان است؟

  تمیز و تعویض فیترهوا تا حدودی در همه برند های کولر گازی یکسان است اما باز کردن پنل و نحوه ی تعویض فیلتر را می توانید از دفترچه راهنمای کولر گازی، مشاهده کنید.

 • معایب تمیز نکردن فیلتر هوای کولر گازی چیست؟

  اگر به تعویض فیلتر کولر گازی توجه نکنید گرد و غبار داخل پنل اسپلیت می ماند و برای کارکرد، مصرف انرژی را بالا می برد و به مرور زمان قدرت خنک کنندگی آن، پایین می آید.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید