مقایسه داکت اسپلیت و کولر گازی دیواری

09904285001 - 09904285002 واحد فروش
تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

اسپلیت، داکت اسپلیت و کولر گازی از سری اصطلاحات پر کاربرد است که برای سیستم های خنک کننده به کار می رود، این سیستم های تهویه با هدف تامین گرما و سرمای محیط داخلی منزل، محل کار در مدل ها و ظرفیت های متنوع، طراحی و تولید می شود. خرید کولر گازی از سری اقدامات لازم برای تکمیل سیستم های سرمایشی و گرمایشی محسوب می شود اما لازم است قبل از خرید آن، با تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی آشنا شوید.

زیکو کالا
زیکو کالا

انوع داکت اسپلیت

کولر گازی، داکت اسپلیت از انواع سیستم تهویه مطبوع با مدل و ظرفیت های مختلف است که در اصل تفاوتی باهم ندارند اما هر کدام عملکرد، مدل، ویژگی متنوع خاص خود را دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم. هر دو دستگاه دارای دو نوع عملکرد سرمایشی و گرمایشی با کمترین مصرف انرژی می باشند که حتما باید با این دو نوع سیستم خنک کننده، آشناییت داشته باشید تا بتوانید بهترین مدل کولر گازی را برای منزل، محل کار خود خریداری نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی مقایسه ی کولر گازی با داکت اسپلیت، با فروشگاه زیکوکالا همراه باشید.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی چیست

کولر گازی یک نوع سیستم تهویه مطبوع  برای کمک به سیکل تبرید تراکمی‌و کنترل دمای محیط می باشد که برخی از آن ها، مجهز به سیستم ضدعفونی و کنترل رطوبت می باشند. از وظایف اصلی کولر گازی دیواری می توان به تبدیل هوای گرم داخل ساختمان به هوای مطبوع و خنک از طریق تبخیر مایع مبرد در اواپراتور کولر، اشاره کرد. اجزای اصلی کولر گازی شامل کمپرسور، شیر انبساط، کندانسور، لوله مویین، اواپراتور می شود.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت چیست

داکت اسپلیت برای خنک کردن محیط عملکردی شبیه به اسپلیت و کولر گازی دارد ولی برای گرم کردن محیط با گردش آب گرم درون داکت اسپلیت محیط را خنک می‌کند. این دستگاه دارای دو ساختار اصلی  کندانسور و هواساز می باشد که کندانسور شامل چند قطعه پروانه، کمپرسور، دینام، فین و … می‌باشد و هواساز نیز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اوپراتور، پروانه و … می شود.

اسپلیت چیست؟

اسپلیت چیست

اسپلیت نوعی از مدل ها یکولر گازی است که قابلیت تولید هوایی تصفیه شده در فضا، خنک کنندگی در فصل گرما و بخشیدن گرما در فصل سرما را با کمترین مصرف انرژی دارد. البته اسپلیت از مدرن ترین و به روز ترین مدل های کولر گازی خانگی است که در ظرفیت های متنوع توسط برند های محبوب، تولید و به قیمت نمایندگی عرضه می شود.

مزایای داکت اسپلیت

 1. اگر بخواهیم به صورت کلی شما را با مزایای داکت اسپلیت آشنا کنیم اینگونه می‌گویم که:
 2. داکت اسپلیت از نظر قیمت و کارایی مناسبی که دارد نسبت به سایر سیستم‌های تهویه هوا مناسب تر است.
 3. هوایی را که می‌خواهد به محیط انتقال دهد فیلتر می‌کند و هوای تازه و مطبوعی به محیط می‌دهد.
 4. از کانال‌های کوچک تری نسبت به کانال‌های کولر آبی برای اسپلیت استفاده می‌شود چرا که کیفیت هوای آن‌ها از کولرهای آبی بهتر است.
 5. دارای استقلال کامل است و به تنهایی می‌تواند گرما و سرمای یک محیط را تامین کند و همچنین این توانایی را دارد که تهویه مطبوع چند ساختمان را به صورت همزمان انجام دهد.
 6. راندمان سرمایشی و گرمایشی آن در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع بهتر است.

داکت اسپلیت چه معایبی دارد؟

از معایب داکت اسپلیت می توان به مواردی اعم از ( ترموستاتی که روی آن تعبیه شده است فقط دمای بزرگترین محیط را اندازه گیری می‌کند و با توجه به آن محیط میزان دمای اتاق‌ها و سایر مکان‌ها تعیین می‌شود همین امر یکی از بزرگترین معایب می‌باشد، سیستم گرمایشی ضعیفی دارند و باید از یک سیستم گرمایشی دیگر مانند پکیج و یا موتور خانه برای مکمل آن استفاده کنید، به دلیل اینکه در سقف کاذب نصب می‌شود سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند) اشاره کرد.

مزایا و معایب کولر گازی چیست؟

مقایسه کولر گازی با داکت اسپلیت

ویژگی های کولر گازی دیواری

مزایای کولر گازی شامل مواردی اعم از ( گرما و رطوبت شدید محیط میتواند تمرکز ذهنی را به شدت کاهش دهد، به حدی که ساده ترین کار ها را تبدیل به یک کار طاقت فرسا کند، کولر گازی به دلیل ایجاد دمای استاندارد در محیط، از تعریق بیش از حد  بدن و کم آبی و در نهایت گرما زدگی شما جلوگیری میکند، کولر گازی های استاندارد و با کیفیت با استفاده از فیلتر های مخصوصی که دارند، هوای محیط را تصفیه میکنند و کیفیت هوایی که نفس میکشیم را بالا میبرند) می شود.

معایب کولر گازی 

 1. در ساختمان­ هایی با متراژ بالا، استفاده از یک یا دو یونیت داخلی جوابگوی نیاز ساختمان نخواهد بود و این در شرایطی است که با اضافه شدن یونیت های داخلی دیگر، ناگزیر بایستی یونیت های خارجی دیگری نیز پیش بینی شوند. از طرفی با توجه به اینکه حداکثر فاصله بین یونیت داخلی و خارجی (به دلیل جلوگیری از افت فشار زیاد جریان مبرد و کاهش راندمان دستگاه) می بایست رعایت شود، بکار گیری یونیت های خارجی دیگر در فاصله­ ای مناسب، آن هم در فضای عمدتاً محدود خارج از ساختمان، اجرای چنین سیستمی را در ساختمان های بزرگ با مشکل مواجه می کند. ضمن آنکه ممکن است ظاهر ناخوشایندی را برای ساختمان نیز ایجاد نماید. در حالی که در سیستم­ های مرکزی مانند چیلر و تا حدودی VRF اساساً چنین محدودیتی وجود نخواهد داشت.
 2. استفاده از کمپرسور در کولر گازی (به شیوه هیت پمپ) برای ایجاد گرمایش در فصل سرما (مانند VRF و داکت اسپلیت هایی که کویل گرمایش ندارند)، به منزله مصرف برق قابل توجهی خواهد بود و این در حالی است که سیستم های رایج گرمایشی (رادیاتور) با مصرف گاز شهری، انرژی مورد نیاز خود را جهت تولید آب گرم، تأمین می کنند. لذا به علت هزینه های بیشتر مصرف برق در ایران، بکارگیری سیستم هایی همچون کولر گازی مقرون به صرفه نمی باشد. بخصوص آنکه با توجه به کیفیت پایین گرمایش تولیدشده در سیستم های هیت پمپی، اغلب در صورت استفاده از کولر گازی، به ویژه در اقلیم هایی که گرمسیر نیستند و زمستان سردی دارند، بایستی از سیستم هایی جانبی مانند رادیاتور یا گرمایش از کف نیز بهره گرفت.
 3. نسبت به داکت اسپلیت (با ظرفیت مشابه) مصرف برق بیشتری دارد.
 4. بواسطه عدم امکان استفاده از هوای تازه در کولر گازی، شرایط برای تهویه و ایجاد فشار مثبت در داخل ساختمان فراهم نخواهد بود. در حالی که شرایط بهره برداری از چنین قابلیتی، در سیستم­ های دیگر، بخصوص داکت اسپلیت وجود خواهد داشت.

اصلی ترین تفاوت های داکت اسپلیت با کولر گازی

اسپلیت یا کولر گازی

 • داکت اسپلیت سرمایش و گرمایش چند اتاق را به صورت همزمان انجام می دهد اما کولر گازی سرمایش و گرمایش تنها یک اتاق یا سالن کوچک امکان پذیر است.
 • داکت اسپلیت کانال ها و اواپراتور (یونیت داخلی زیر سقف کاذب) در معرض دید نیستند و تنها دریچه خروجی از هر کانال قابل مشاهده است اما کولر گازی یونیت داخلی معمولا به شکل دیواری نصب می شود و در معرض دید قرار دارد.
 • صدای اواپراتور داکت اسپلیت به خاطر بزرگ بودن ابعاد فن نسبت به کولر گازی ، بیشتر است و برای کاهش صدا باید از عایق های صوتی و نیز کانال های انعطاف پذیر استفاده شود.
 • تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی از نظر قابلیت و قدرت سرمایش و گرمایش.
 • کولر گازی چون در هر اتاق یک اواپراتور و به ازای هر اواپراتور یک کندانسور وجود دارد، دمای هر کدام را می توان مستقل و به میزان دلخواه تنظیم نمود و یا آن را خاموش و روشن کرد اما داکت اسپلی : همه اتاق ها و سالن هایی که با کانال کشی به یک اواپراتور متصل می شوند، با هم و با دمای یکسان سرد یا گرم می شوند.

قطعات و اجزای تشکیل دهنده کولر گازی

کولر گازی بهتر است یا داکت اسپلیت

معرفی قطعات داخلی کولر گازی
کمپرسور یا موتور در سیستم‌های سرمایشی، کمپرسور دستگاه این وظیفه را دارد که از مهم‌ترین بخش‌ها برای تهویه مطبوع می‌باشد.
کندانسور یا تقطیر کننده کندانسور وظیفه دارد تا با جذب کردن گرما در حالت سرمایش، آن را به محیط خارجی انتقال بدهد.
اپراتور یا سرد کننده اپراتور یکی از قطعات تشکیل دهنده کولر گازی است، که به عنوان اصلی‌ترین اجزا در قسمت مکانیکی تهیون مطبوع می‌باشد.
شیر انبساط یا اکسپنشن وَلو یکی از عمده‌ترین وظایفی که بر عهده دارد کنترل جریان مبرد ورودی اپراتور در سیکل تبرید است.
ماده مبرد یا گاز خنک این ماده در سیستم‌های سرمایشی که دارای قاعده سیکل تبریدی تراکم بخاری هستند، استفاده می‌شود. 
الکتروموتور فن لکتروموتور فن باید دمای نبرد را کاهش دهد. البته به اندازه‌ای که همچنان حالت سرمایش گاز حفظ شود. 
برد الکتریکی بردهای الکتریکی وظیفه فرماندهی سیستم را برعهده دارند.
فیوز حرارتی اتوماتیک عملکرد آن مشابه با محافظ یخچال یا تلوزیون است. این فیوز به عنوان یک قطعه کوچک در کولرهای گازی شناخته می‌شود.
سنسور دما یا ترمیستور برد به وسیله این قطعه میتواند از میزان دمای موجود در هوای محیط مطلع شود. سپس متناسب با این اطلاعات دریافت شده، فرمان قطع و وصل شدن کمپرسور را بدهد.
خازن وظیفه اصلی خازن‌ها این است که الکترون‌های را برای تامین انرژی داخل دستگاه ذخیره کنند.
تابلو برق وظیفه تامین برق بخش‌های الکتریکی را دارد.

 • داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟

  برای پاسخ به این سوال هر دو عملکرد یکسانی دارند اما متناسب با محیط های مختلف ساخته شده اند.

 • برای محیط های کوچک کدام دستگاه پیشنهاد می شود؟

  کولرهای گازی بیشتر برای اتاق های  کوچک مناسب می باشد بنابراین ما به شما پیشنهاد خرید کولر گازی را می دهیم.

 • مهم ترین ویژگی داکت اسپلیت چیست؟

  داکت اسپلیت دارای استقلال کامل است و به تنهایی می‌تواند گرما و سرمای یک محیط را تامین کند و همچنین این توانایی را دارد که تهویه مطبوع چند ساختمان را به صورت همزمان انجام دهد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید