معرفی قطعات و لوازم داخلی کولر گازی

09904285001 - 09904285002 واحد فروش
اجزای تشکیل دهنده کولر گازی چه چیزهایی است؟

کولر گازی دیواری متشکل از یک سری لوازم و قطعات است که توسط برند های متفاوت در درجه بندی های یک و دو، تولید و عرضه می شود. این اسپلیت ها با کمک قطعاتی که دارند، دو نوع عملکرد سرمایشی و گرمایشی را اجرا نمایند.

زیکو کالا
زیکو کالا

خرید کولر گازی دیواری

کولر گازی ایستاده و دیواری که از پرفروش ترین سیستم گرمایشی و سرمایشی موجود در بازار محسوب می شود، دارای قطعاتی اعم از کلی و جزئی می باشد که برخی از آن ها نیاز است سالانه تعویض شود که به این دسته از لوازم، قطعات یک بار مصرف گفته می شود مانند فیلتر هوا. در سیستم های تهویه با توجه به این که بر اساس ظرفیت و برند تقسیم بندی می شوند، کمپرسور های مخصوص و متناسب با مدل دستگاه، قرار داده می شود.

قطعات و اجزای تشکیل دهنده کولر گازی

اجزای داخلی اسپلیت

 • کمپرسور یا موتور (Compressor)

قطعا هر دستگاه الکتریکی مکانیکی دارای قسمت‌های مختلفی می‌باشد. که اصلی‌ترین قیمت تشکیل دهنده برای هر دستگاه، موتور محرک آن است. در سیستم‌های سرمایشی، کمپرسور دستگاه این وظیفه را دارد که از مهم‌ترین بخش‌ها برای تهویه مطبوع می‌باشد.

 • کندانسور یا تقطیر کننده (Condenser)

کندانسور یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده کولر گازی اسپلیت است. کندانسور یک قطعه مارپیچ است که از لوله‌های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک تشکیل شده است. این قطعات درون یونیت خارجی قرار گرفته‌اند. کندانسور وظیفه دارد تا با جذب کردن گرما در حالت سرمایش، آن را به محیط خارجی انتقال بدهد.

 • اپراتور یا سرد کننده (Evaporator)

اپراتور یکی از قطعات تشکیل دهنده کولر گازی است، که به عنوان اصلی‌ترین اجزا در قسمت مکانیکی تهیون مطبوع می‌باشد. اپراتور مثل کندانسور که در بخش قبلی معرفی شد از لوله‌های سمی و آلومینیومی تشکیل شده است. البته با این تفاوت که این اجزا درون یونیت داخلی قرار می‌گیرند.

 • شیر انبساط یا اکسپنشن وَلو (Expansion Valve)

شیر انبساط، یک لوله بسیار نازک از اجزاء تشکیل دهنده کولر گازی در بخش تبرید است. این شیر انبساط یا اکسپنشن وَلو با نام شیر کنترل یا شیر تنظیم نیز شناخته می‌شود. یکی از عمده‌ترین وظایفی که بر عهده دارد کنترل جریان مبرد ورودی اپراتور در سیکل تبرید است.

 • ماده مبرد یا گاز خنک

این ماده را به عنوان یک واسطه برای سیکل‌های تبریدی (پدیده انتقال گرما) می‌شناسند. این ماده در سیستم‌های سرمایشی که دارای قاعده سیکل تبریدی تراکم بخاری هستند، استفاده می‌شود. گاز مبردی که درون سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده شده است درون محفظه اسپلیت قرار دارد.

 • الکتروموتور فن

یکی دیگر از قسمت‌های تشکیل دهنده کولر گازی، الکتروموتور فن است. جالب است بدانید که این قطعه وظیفه دارد تا انواع پروانه کندانسور را بچرخاند. همچنین الکتروموتور فن باید دمای نبرد را کاهش دهد. البته به اندازه‌ای که همچنان حالت سرمایش گاز حفظ شود. سیستم‌های تهویه گازی، دارای دو موتور فن هستند. اولی درون پنل داخلی و دومی درون پنل خارجی فعال می‌شوند.

 • برد الکتریکی

حالا باید به معرفی اجزای تشکیل دهنده کولر گازی یعنی برد الکتریکی بپردازیم. اغلب شما میدانید که بردهای الکتریکی وظیفه فرماندهی سیستم را برعهده دارند. اصلا به همین دلیل است که به آنها برد فرمان گفته می‌شود.

 • فیوز حرارتی اتوماتیک (Overload)

فیوز حرارتی اتوماتیک یکی از قسمت‌های تشکیل دهنده کولر گازی است. اگر به صورت عامیانه وظایف آن را بازگو کنیم باید گفت عملکرد آن مشابه با محافظ یخچال یا تلوزیون است. این فیوز به عنوان یک قطعه کوچک در کولرهای گازی شناخته می‌شود.

 • سنسور دما یا ترمیستور (سنسور NTC)

ترمیستور یا سنسور دما یکی دیگر از قطعات تشکیل دهنده کولر گازی است. برد به وسیله این قطعه میتواند از میزان دمای موجود در هوای محیط مطلع شود. سپس متناسب با این اطلاعات دریافت شده، فرمان قطع و وصل شدن کمپرسور را بدهد.

 • خازن

در واقع خازن دارای دو صفحه موازی کاملا فلزی است. در بین این دو لایه، لایه‌هایی از عایق و هوا قرار می‌گیرد تا بتواند انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند. وظیفه اصلی خازن‌ها این است که الکترون‌های را برای تامین انرژی داخل دستگاه ذخیره کنند.

 • تابلو برق

تابلو برق یکی دیگر از قطعه‌های تشکیل دهنده کولر گازی است که وظیفه تامین برق بخش‌های الکتریکی را دارد.

نصب کولر گازی در تهران

قیمت قطعات کولر گازی

پس از خرید بهترین مارک کولر گازی، برای انتخاب ماهر ترین نصاب اسپلیت به منظور جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از خطا در نصب دستگاه، اقدام نمایید. نصب کولر گازی در تهران و کرج را به نصابان ماهر و با تجربه، با کمترین هزینه بسپارید. این دسته از افراد با توجه به شغلی که دارند، باید با اصول و قوانین و نحوه ی نصب انواع کولر گازی در خانه و محل کار آشنا باشند تا به اسپلیت کوچک ترین آسیبی وارد نشود. 

نحوه تمیز کردن کولر گازی

معرفی قطعات داخلی کولر گازی

برای نگهداری از کولر گازی و جلوگیری از خرابی قطعات دستگاه باید برای تمیز کردن قطعات داخلی و بیرونی اسپلیت، اقدام نمایید اما قبل از هرچیز باید بدانید کدام قطعات جگونه نیاز دارد که تمیز شود. برای معرفی و شناخت ای دسته از لوازم اسپلیت، با فروشگاه زیکوکالا همراه باشید.

 • تمیز کردن کندانسور

کندانسور به عنوان بخش بیرونی کولر گازی محسوب می گردد که در معرض انواع گرد و غبار های موجود در فضای بیرون قرار می گیرد بنابراین لازم است کندانسور کولر گازی خود هر چند وقت یک بار با پارچه ای نم دار تمیز کنید تا گرد و غبار های موجود بر روی بدنه ی آن را از بین ببرید. چنانچه از تمیز کردن کندانسور خود داری نمایید ممکن است این گرد و غبار ها به داخل کندانسور راه پیدا نماید و باعث ایجاد اختلال در کارکرد صحیح کندانسور و قطعات داخلی آن گردد که به صورت کلی می تواند باعث ایجاد مشکل در کولر گازی شما گردد.

 • ایجاد فضای باز برای کولر گازی

کولر گازی از دو قسمت کلی به نام پنل و کندانسور تشکیل شده است که یکی از آن ها در داخل ساختمان و دیگری در بیرون نصب می گردد. هر دوی این قسمت ها برای بازدهی بیش تر نیاز به فضای باز در اطراف خود دارند تا بتوانند گردش هوای لازم را داشته باشند. بنابراین سعی کنید تا از قرار دادن هر گونه وسیله ای بر روی دیوار و در قسمتی که این قسمت ها نصب شده اند خود داری نمایید تا هوای لازم را برای کارایی بهتر در اختیار داشته باشند.

 • تمیز کردن فیلتر ها

فیلتر ها از اجزای مهم و اساسی در کولر گازی هستند که تاثیر زیادی بر عملکرد دستگاه دارند. فیلتر ها برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و انواع آلودگی های موجود در هوا در کولر گازی قرار داده شده اند بنابراین همواره محل جذب و جمع آوری انواع آلودگی ها هستند. در صورتی که این گرد و غبار ها به مدت طولانی بر روی فیلتر ها باقی بمانند می توانند فیلتر ها و درنتیجه دستگاه را از عملکرد عادی خود باز دارند و موجب بروز مشکل و نارسایی در دستگاه گردند. لذا لازم است فیلتر ها را هر چند هفته یک بار تمیز نمایید و بعد از پاک کردن مجددا آن ها را در داخل دستگاه قرار دهید. در صورتی که فیلتر ها قابل تعویض باشند می توانید فیلتر ها را در مدت زمان تعیین شده تعویض نمایید و فیلتر های جدید را جایگزین فیلتر های کثیف نمایید.

 • تمیز کردن لوله ها

بعد از فیلتر ها یکی دیگر از اجزایی که می توانند تعیین کننده کارکرد صحیح کولر گازی باشد لوله ها هستند. لوله ها اجزایی هستند که قسمت بیرونی و قسمت داخلی کولر گازی را به یکدیگر متصل می نماید و در واقع رابط بین این دو هستند. سرما و گرمای ورودی به داخل منزل بستگی زیادی به تمیز بودن این لوله ها دارد. چنانچه گرد و غبار در داخل این لوله ها جمع شود ، دیگر لوله ها نمی توانند کار انتقال را به خوبی انجام دهند و به همین دلیل در خنک سازی منزل خود با مشکل مواجه خواهید شد. لذا لازم است این لوله ها را نیز به طور صحیح در مدت زمان هایی تعیین شده تمیز نمایید تا دستگاه شما بهترین عملکرد را داشته باشد.

فیلتر هوا در کولر گازی چه مزایایی دارد؟

خرید بهترین مارک کولر گازی

 1. مانع ورود گرد، غبار، خاک به فضا می شود.
 2. قابلیت خنک کنندگی سریع دارد.
 3. در انتشار هوایی تمیز و خوش بود موثر است.
 4. در ضد عفونی و حفظ سلامت انسان کمک می کند.
 5. اگر سالانه تعویض شود، مانع فشار زیاد به کمپرسور می شود.

روش درست نگهداری از کولر گازی

هزینه سرویس کولر گازی

اگر قصد نگهداری درست از کولر گازی را دارید ابتدا مدام خاموش روشن نکنید، دوم کولر گازی را تمیز نگه دارید و در صورت لازم قعاطت یک بار مصرف را تعویض کنید، سوم از نبود نشتی درون کانل‌های کولر گازی مطمئن شوید چرا که وجود نشتی درون کانال‌های کولر گازی سبب اتلاف انرژی خواهد شد پس بهتر است بعد از شناسایی کولر گازی و در صورت داشتن کانال آن‌ها را بررسی نموده و در صورت وجود نشتی این مشکل را برطرف نمایید.


 • نصب عملکرد خنک کنندگی کولر گازی چگونه است؟

  هنگام نصب باید اجزاء کولر گازی پنجره‌ای، قسمت کندانسور به سمت بیرون و اواپراتور به سمت داخل باشد زیرا هوا از فضای داخلی به درون کولر کشیده شده و پس از ورود به کویل اواپراتور خنک می شود.

 • اجزاء تشکیل دهنده داخلی اسپلیت کدام اند؟

  اجزاء تشکیل دهنده داخلی اسپلیت شامل ماده مبرد، شیر انبساط، اپراتور یا سرد کننده، کندانسور و کمپرسور می باشد.

 • چگونه کولر گازی را سالم نگه داریم؟

  برای نگهداری صحیح کولر گازی از خاموش روشن کردن مدام دستگاه اجتناب کنید، قطعات یک بار مصرف را تعویض کنید، از نبود نشتی درون کانل‌های کولر گازی مطمئن شوید.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید